معرفی جایزه

 

درعصر حاضر و درحالی که کارخانجات، تولید کنندگان و ارایه کنندگان خدمات به دنبال ایجاد انقلاب و دگرگونی در درون خویش هستند تا بتوانندخود را با تحولات جهانی وفق دهند، بحث نگهداری می‌تواند به طور جدی و مؤثر مسیر و راهبرد تولید را در کارخانجات معین و مشخص نماید‌ .امروزه کارخانجات به شدت درگیر مباحثی چون کاهش هزینه ­ها‌، توان رقابت بالا‌، بهبودمستمر‌، افزایش کیفیت و کمیت محصول‌، کمبود منابع طبیعی‌، بحران انرژی و … هستند که دراین راستا اندیشیدن به بحث نگهداری به عنوان یک امر راهبردی جهت رسیدن به اهداف فوق بسیارحیاتی واجتناب­ ناپذیر جلوه می­ کند‌.

نگهداری صحیح علمی و برنامه‌ریزی شده با روش‌های نوین مستقیما برروی بهره‌وری،کیفیت،‌ هزینه‌های مستقیم تولید، قابلیت اطمینان، به کارگیری و سودآوری اثر می­گذارد.

نظر به این‌که بهره‌وری هدفی است که از طریق بهسازی مستمر تجهیزات مادی و نیروی انسانی قابل حصول است، لذا نگهداری خوب، اولین محرک در حفظ روند تولید در بالاترین سطح است، رقابت در عرصه فعالیت‌های تجاری درون مرزی و برون مرزی، این محرک را تشدید می‌کند.

در حال حاضر تقریباً تمام کشورهای توسعه یافته و برخی از کشورهای در حال توسعه، سرمایه گذاری‌های مناسبی را جهت بهبود و ارتقاء کارایی و اثر بخشی دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده درصنایع انجام داده و رشد روزافزون صنایع خود را مرهون توجه و نگرش صحیح و علمی به مسئله نگهداری برنامه­ ریزی شده می‌دانند.

با توجه به این‌که، صنایع ایران برای تداوم بخشیدن به رشد، توسعه و بالندگی خود، نیازمند حضور در بازارهای جهانی هستند و مؤلفه‌های اصلی برای حضور و امکان رقابت در بازارهای جهانی، افزایش کیفیت، ارتقای بهره‌وری و کاهش قیمت‌ها می­باشد، در این راستا، ارتقاء نگهداری صحیح علمی و برنامه‌ریزی شده و کاربرد فناوری‌های مربوطه در صنایع ایران می‌تواند به عنوان گام‌های اساسی و ضروری برای دستیابی به این اهداف مورد دقت قرار گیرد.

به دلیل فناوری پیچیده تجهیزات و نظام‌های کنونی که گستره وسیعی از علوم و دستاوردهای فناوری در آن‌ها کاربرد دارند و هزینه زیاد خرید تجهیزات جدید، بخش نگهداری به عنوان یک بخش تفکیک ناپذیر از سازمان‌های تولیدی و خدماتی تلقی می‌شود.

کشورما به عنوان یک کشور درحال توسعه به طور جدی نیازمند استفاده بهینه از منابع فناورانه محدود به منظور ایجاد ارزش برای مواد خام در قالب تولید است. نگهداری نه به عنوان یک مرکز هزینه بلکه به عنوان بخشی از سازمان که می تواند ارزش برای سازمان خلق کند، سهم زیادی در افزایش توان رقابتی سازمان­ها و بنگاه­ های کشور داشته باشد. این خلق ارزش می­تواند از طریق استفاده بهینه از تجهیزات، افزایش طول عمر و افزایش قابلیت اطمینان آن­ها صورت پذیرد.

نگهداری هنر حفظ و بازگرداندن تجهیزات به شرایط عادی با کمترین هزینه است، طوری که طول عمر تجهیز نیز افزایش یابد و این می­تواند به عنوان یکی از مهم­ترین اهرم­ های بازگشت سرمایه به صنایع کشور باشد، منوط به آن که از توصیه ­ها، روش ­ها، مولفه­ ها، راهبردها و سازوکارهای آن به نحو موثر استفاده شود. اما از آنجا که استفاده از این روش­ها و … در کشور فراگیر نشده و شاید حتی در صنایع و سازمان­هایی که از آن استفاده می­کنند نیز تا استفاده اثربخش آن، راه طولانی در پیش است، نیازمند تلاش همه جانبه برای ترویج، فرهنگ سازی و نهادینه سازی آن در کشور هستیم که آن نیز نیازمند بهره­ گیری از ابزارهای مناسب  از جمله؛ ابزارهای تشویقی و انگیزشی خواهد بود. دراین راستا انجمن نگهداری و تعمیرات ایران که براساس رسالت علمی و اجرایی خود این وظیفه را به عهده دارد، نسبت به تعریف و اجرای طرح جایزه ملی تعالی نگهداری مطابق مفادی که در این سند آورده شده است، اقدام می ­نماید.